Chcete znát klíč k těžkým skokům v parkouru? Malá nápověda: Každý to má. Když to používáte špatně, zničí vám to život. A jestliže to používáte správně, dokážete všechno, nač si jen vzpomenete.

Už víte, co to je? Je to vaše MYSL.

Fyzickou přípravou, tvrdým tréninkem a talentem v parkouru leccos dokážete. Všechno z toho by však bylo zbytečné, kdybyste neovládali svou mysl.

V tomto díle poodhalím způsob, jak přimět mysl, aby vám v parkouru sloužila.

Je to metoda, která pomáhá traceurům všech úrovní posunovat své hranice o něco dál. Téměř každý traceur, který v parkouru vyniká, tuto tréninkovou metodu používá. Jedním z nich je třeba i Callum ze Storrorů:

Teď už ale k věci…

Tréninková metoda: Ať jste kdekoli, přemýšlejte o parkouru

Vědci zjistili, že tělo nerozeznává mezi myšlenkou a činem. Učí se, jak vizualizací, tak i samotným tréninkem. Když si tedy představujete dosud nepokořený skok, už jen tím se přibližujete k jeho skočení.

Nejsem kapacita v medicíně, abych vám vysvětlil, jak to přesně funguje. Mysl tím tělu asi dává podnět spojit určité nervy, které vám pomohou skok provést. Já mohu s jistotou jen potvrdit, co jsem za roky tréninku zjistil. A utvrzuji se v tom pokaždé, když jdu na trénink:

Jjsi to o čem celý den přemýšlíš

Možná si pamatujete, že v prvním díle seriálu Jak na Parkour jsem zmínil, že vás parkour musí bavit. Když vás parkour baví, přemýšlet o něm během dne, je pak přirozené a zábavné.

Jste například ve škole… Využijte nudných chvilek k vizualizaci skoků, které chcete pokořit. Hrajte si se svými myšlenkami, tak aby v nich byl parkourový pohyb.

Vsadím se, že pokud jste do parkouru opravdu zapálení, nevědomky to děláte už nyní. Důvod, proč to říkám, je však takový, že v průběhu času na to traceuři zapomínají.

Pokud nebudete během dne přemýšlet o parkouru, je to předzvěst nadcházející stagnace.

Zlepšovat se nebudete do té doby, než opět začnete přemýšlet o parkouru. Zní to možná absurdně, ale čas to otestoval již na mnoha traceurech.

Když chcete být v parkouru opravdu dobří, musíte během dne snít o nových skocích, plynulých flow nebo zkrátka o věcech, které v parkouru chcete dokázat.

Obleč se na trénink s ParkourBlog.cz!

Vyber si z našeho eshopu stylové a pohodlné parkour oblečení. Vybíráme pečlivě a v tuto chvíli zde najdeš nejpovedenější kousky značky InMotion Brand a Heartcore.

Do parkour eshopu

Metoda do života: Svou myslí se zaměřte na cíl a konejte…

Přesah parkouru do života jsme na PK blogu řešili již několikrát, nejvíce v sekci Filozofie parkouru. A máme to tu zase. To, co se naučíte v parkouru, využijete i v životě.
Když v tréninku objevíte, že myšlenky ovlivňují váš výkon v parkouru, není nic jednoduššího, než začít to samé dělat i v životě.

„Od života dostanete to, čím se zabýváte ve svých myšlenkách. Myslete, chovejte se a mluvte negativně a Váš svět bude také negativní. Myslete, chovejte se a mluvte s nadšením a budete se cítit šťastně.“ Michael LeBoeuf

Vaše myšlenky přímo ovlivňují to, čeho dosahujete. Přemýšlejte a hloubejte o svém cíli během dne, ať už to je cokoli. Následně využijte svou sebe-disciplínu z parkouru a podnikejte kroky, které vás vedou k cíli.

Chcete nějaký důkaz? Možná jste četli rozhovor s Lubou, kde mluví o tom, jak se mu podařilo živit se parkourem. Díky vytrvalosti a jasnému cíli v mysli dosáhl něčeho, co se zprvu zdálo bláhové. Stal se z něj profesionální parkourista.

Věřím, že ve své minulosti najdete též životní situaci, kam vás přivedla síla mysli. Nezáleží přitom jestli to bylo něco pozitivního či negativního. Kam jdou myšlenky, jdete i vy.

Smysl těchto řádků je ukázat, že naše mysl má obrovskou moc. Prostě buď ovládnete sílu své hlavy, nebo ona ovládne vás. Své myšlenky nezastavíte.

Mysl je dobrý sluho ale špatný pán

Co si z toho vzít?

Jak příště půjdete do školy či práce, zkraťte si čas myšlenkou na parkourový pohyb – trénink pak půjde lépe.

Nebo se třeba zamyslete nad tím, zdali v životě jdete směrem, kterým doopravdy chcete. „Mám nějaké cíle? Jak jich mohu dosáhnout? A jaký by to byl pocit, kdyby byly moje cíle už splněné?“ – zjistíte tak, kam ubírat své myšlenky, aby vás život naplňoval.

I přesto, že mysl je v tréninku nesmírně důležitá, nic nenahradí skutečný parkourový trénink. Trénujte proto i nadále tvrdě a s láskou.

Brzy v dalším díle, ahoj.

Seriál „Jak na Parkour“

Seriál „Jak na Parkour“ je souhrn mnohaletých zkušeností s tréninkem parkouru. Dozvíte se praktické tipy do tréninku a hlavně jak parkour dlouhodobě a bezpečně trénovat. Přečíst si o seriálu více…

JnP #1 – Zásady smysluplného tréninku parkouru

JnP #2 – Jak stavět trénink parkouru?

JnP #3 – Trénovat parkour sám, ve dvou či ve skupině?

JnP #4 – Přemýšlejte o parkouru ve sprše, na WC, ve škole…