Filozofie PARKOURU

Parkour je životní styl. Parkour je nesoutěžní. Parkour má filozofii. Na tom se shodne většina traceurů. Filozofie parkouru v sobě ukrývá hodnoty, které v průběhu tréninku objeví každý traceur.

Parkour mění životy – filozofie parkouru

Tyto parkourové hodnoty, které traceur zažívá na tréninku, začíná nevědomky aplikovat do každodenního života. Jeho život se začíná pozvolna měnit.
I když existuje nespočet parkourových hodnot, vybrali jsme 4 hodnoty, díky kterým nejlépe pochopíte parkourovou filozofii. 

1) Všechno je jen další překážka

Podstata parkouru je překonávání překážek. Když jste pak schopni překonávat zábradlí, zdi či fyzické výzvy, tak se začnete i na problémy v životě dívat jen jako na výzvy, které je nutné překonat.

Najednou ta tvoje krachující firma není problém, nýbrž velká výzva. Problémy ve vztahu jsou jen další překážkou  a ta špatná známka ve škole je jen popud příště se více učit.

2) Buď silný, abys mohl být užitečný

Když děláte parkour, časem se z vás stane takový lidský superman. Díky tomu pak můžete být společnosti více prospěchem. S velkou silou přichází zodpovědnost a vy jste schopní pomáhat, tam kde ostatní nemohou.

Když dojde na krizové situace, můžete své tělo využít k pomáhání druhým. Může jít o drobnosti typu: Výlezt na střechu pro zapadlý míč nebo pomoct tetě se stěhováním. V extrémních případech může jít třeba o záchranu tonoucího člověka či vysvobození blízkého ze sutiny domu.  Traceuři nejsou silní jenom kvůli sobě, ale i pro jejich okolí a blízké.

3) Respekt vůči okolí

Při tréninku traceuři využívají své okolí – zdi, zábradlí, parky… a aby mohli na těchto místech i nadále trénovat, musí je udržet v pořádku. Učí se tedy pokoře vůči okolí.

Tuto hodnotu demonstruje video od traceurů z Přerova. Místní zde vlastníma rukama opravují polo rozpadlou zeď.

4) Být a vytrvat

I když to tak někdy nevypadá, cílem parkouru je být silný teď, ale i třeba za 20 let. Traceur trénuje tak, aby z tréninku těžil celý život.

V parkouru je vyšší riziko opotřebení kloubů. Díky správnému způsobu tréninku, lze tomuto neduhu předejít. Díky tomuto riziku, si je traceur vědom své zranitelnosti a uzpůsobuje si svůj trénink záměrně, tak aby mohl trénovat, co nejdéle.

Uvažování nad dlouhodobými důsledky svého jednání přenáší i do každodenního života. Učí se tedy vytrvalosti a trpělivosti.

Více o tom, jak správně začít s parkourem, najdete v další sekci.
Jak začít parkour