Urban Games je oslava nové generace mladých a svěžích sportů. Můžeme zde najít BMX freestyle, breaking a nyní také parkour. Parkour byl rozdělen na dvě disciplíny – Speedrun a Style. A právě se zlatým medailistou z kategorie Speeerun vám dnes přinášíme rozhovor. Takže pokud je mezi vámi někdo s cílem stát se parkour atletem, tak pozorně čtěte, protože Mates Srovnal je váš člověk.

Jaké bomby skáče se můžete podívat na videu:

A nyní už vzhůru na rozhovor.

Můžeš nám první říct něco o sobě?

Jmenuji se Matěj Srovnal, je mi 18 let a  Parkouru se věnuji aktivně cca 6,5 let, ale salta jsem začal zkoušet už okolo svých 7-8 let. Specializuji se spíše na salta, ale „pure“ parkour dělám taky. Baví mě zkoušet nové sporty a učit se nové pohyby jako např. skoky do vody, atletika, calistenika, skoky na trampolínách atd.

Jak ses dostal k parkouru?

Přes videa britského kaskadéra a bývalého gymnasty Damiena Walterse. Ale už od mala jsem zkoušel salta na posteli a kde se dalo ( nevím kde se to ve mně vzalo).

Co si myslíš o současném soutěžení v parkouru?

Předpokládám, že je otázka mířena na FIG a soutěže tomu podobné. To, že parkour směřuje na Olympiádu a má nějaká „pravidla“ (nazývám to spíše „aspekty hodnocení“) s tím už nic neuděláme, a když od toho jako parkour komunita dáme ruce pryč, tak se o to začnou starat gymnasté a lidi co se v tomhle sportu nepohybují… A myslím si, že nemluvím jenom za sebe, když řeknu, že tohle nechceme. Prozatím je v tomto soutěžení spoustu věcí co se musí vychytat a zlepšit, ale sám jsem součástí tohoto závodění a můžu říct, že jsem měl větší předsudky.

Jaká je tvoje příprava na soutěže?

Prozatím žádná, netrénuji proto, abych vyhrával soutěže. Trénuji protože mě to baví a neskutečně naplňuje. Uvidíme časem ale prozatím je moje příprava můj všední trénink.

Čeho bys chtěl v parkouru jednou dosáhnout?

Mým hlavním cílem je trénovat co nejdéle bez zranění a jezdit po jamech po celém světě.

Co by si doporučil mladým parkouristům, kteří chtějí být také atleti?

Hlavně dávat pozor na zdraví a snažit se vyvarovat zranění a nepodcenit fyzickou průpravu.

Kdo je tvůj vzor a proč?

Nemám jednoho určitého člověka, inspiruje mě spousta lidí jako např. Bob Reese v tom, že má naprostou kontrolu nad svým tělem a dokáže vrutovat na obě strany a spoustu dalších úžasných pohybů. Potom třeba Erik Mukhametshin s tím jak dlouho dokázal být na top úrovni a skákat nejtěžší skoky atd.

A poslední otázka na závěr. Jaké jsou tvé oblíbené boty na trénink?

Puma furure r628 lite, bezkonkurenčně nejlepší boty, ale už se nevyrábějí. Potom Puma Narita V2, ale ty už se taky nedají moc sehnat…

Já Matesovi děkuji za rozhovor a přeji mu spoustu dalších úspěchů.

Matese můžete taky sledovat na instagramu:

Instagram

Chceš mít taky super boty na trénink?

Tak mrkni do našeho eshopu.

Do parkour eshopu