Jak začít PARKOUR?

Parkour je na světě už nějaký ten pátek. Neexistuje však jasně daný návod, jak máte parkour dělat. A upřímně doufám, že takový návod nikdy nevznikne. Proč?

Parkour je totiž o svobodě. Proto věřím, že člověk by měl mít vždy na výběr, jak parkour začne a jak ho bude dál trénovat. Posláním tohoto textu je dát vám právě ten výběr. Ukázat vám několik možností, jak v dnešní době kvalitně začít s parkourem. Článek zároveň přináší základní zásady, které vám pomohou při tréninku.

3 možnosti, jak začít parkour

Jak a s kým parkour začít? Je lepší začít sám nebo s někým? Kde najdete traceury v vašem okolí? Nabízí se vám tyhle možnosti:

1) Vyhledejte komunitu traceurů ve vašem městě

Když máte okolo sebe lidi, kteří trénují déle než vy, dějí se zázraky. Nejenom že se zlepšujete rychleji, ale také se často poznáte s lidmi, které stojí za to poznat. To vám ale dojde až po nějaké době tréninku. (parkourová komunita je boží…).

Jak komunitu najít?

Napište na facebook skupinu Parkour ČR a poptejte se po někom z vašeho okolí. Možná se někdo najde.

Další možnosti je na facebooku vyhledat skupinu jménem: Parkour (název vašeho města) . Tady máte některé z nich:

Další možností je starý dobrý googling. Stavá se, že parkouristi dělají rozhovory do regionálních televizí či internetových magazínů. Nebo jsou zkrátka jinak aktivní na internetu. Díky tomu můžete najít zkušeného traceura ve vašem okolí. Napište „Parkour (vaše město)“ a zkuste něco najít. Jakmile pak najdete rozhovor či něco podobného, podle jména si ho vyhledejte na facebooku nebo získejte jakýkoli kontakt na něj. Pak jen napište, domluvte se na trénink a řekněte si o kontakty na další traceury z města.
2) Přihlaste se na vedené tréninky

Tohle je v ČR relativně novinka. Již nyní ale vznikají organizace, které se soustředí na vedení parkourových tréninků. Hlavní výhodou je, že po celou dobu tréninku vás vede zkušený traceur. Naučí vás základy, dá vám metody tréninku, tak abyste se tréninkem nezničili. Zkrátka je to nejbezpečnější a často nejrychlejší způsob, jak se v parkouru zlepšovat. Alespoň do začátku bych to doporučil každému.

Parkour tréninky vede:

3) Začněte sami podle internetu

Prostě začít. To je základ úspěchu ve všech sférách života. Najděte si na netu tutoriály na jednotlivé techniky a jděte ven trénovat. Výhodou je absolutní svoboda, nevýhodou je vyšší riziko ničivého způsobu tréninku.

Když se zeptáte traceurů, jak začali, 80% jich odpoví, že právě bodem číslo 1 nebo 3. Dřív totiž nebylo na výběr. Nyní máte možnost začít na vlastní pěst a nebo se nechat vést profesionálem.

Kvalitní tutoriály:

Zásady při tréninku parkouru

Neexistuje jedna správná cesta, jak začít parkour. Existuje cesta, po které jste schopni trénovat po celý život. Ale existuje i cesta při, které si postupně zničíte tělo. I když říkám, že parkour je o svobodě, věřím, že si nechcete zničit tělo. Proto celý text píši v souladu s tímto předpokladem.

Používejte selský rozum. To je snad nejcennější doporučení, které z pozice zkušeného traceura můžu dát.

Např. Pokud na sobě vidíte, že nejste zrovna v kondici (nadváha, podváha,…), tak nezačínejte okamžitě skákat těžší skoky. Bude potřeba získat fyzický základ – začít cvičit, volit postupnější způsob tréninku, zkrátka naslouchat svému tělu.

1) Získejte fyzický základ – POSILUJTE

Mimo to, že se učíte parkourové techniky, je důležité spolu s tím i zpevňovat tělo. Posilování s vlastní vahou typu „Street workout“ nebo „Kalestenika“ je ideální.

Pokud máte již základ z jiného sportu, není třeba zpočátku přehnaně posilovat. Nebo jak už jsem zmínil, pokud je vaše kondice horší, je důležité už ze začátku dbát i na pořádný fyzický trénink.

Když necvičíte, po pár měsících či letech tréninku parkouru se zaseknete na určité technické úrovni. A to do té doby než vaše tělo zesílí, se technicky nebudete téměř zlepšovat. Přesně proto vám posilování bude i dobře sloužit. Dopomůže vám k větším skokům a náročnějším technikám.

Dalším důvodem, proč posilovat, je ochrana kloubů. Tělo obalíte svaly a bude lépe snášet nápor skoků.

Zajímavé odkazy:

2) Postupně ztěžovat skoky

Parkour je bezpečný asi tak jako každý sport. I když vypadá krkolomně, rozdíl od jiných sportů je minimální. To platí za předpokladu, že v tréninku postupujete přirozeným tempem.

Začínáte jednoduchými technikami. Teprve až cítíte, že ve skoku máte kontrolu, začnete oddalovat, zvyšovat a ztěžovat. Trénujte si skoky na patníčcích, lavečkách či nízkých překážkách, teprve pak postupujte na vyšší a do větších výšek.

Všechno je to o tréninku. Pokud se chcete zlepšovat a skákat velké skoky, musíte hodně trénovat. Nic nepřijde samo. Tady platí staré české přísloví:

„Opakování, matka moudrosti“ Staré české přísloví

Opakujte skoky dokud si v nich plně nejste jistí. Úspěch se s vytrvalostí dostaví.

3) Absolvujte výzvy a překonejte své hranice

Tento bod píši nakonec, protože ho považuji ze všech nejdůležitější. K parkouru patří překonávání strachu a obecně překračování svých hranic.

V životě často lidé uvažují, jak si vybrat cestu nejmenšího odporu, neboli tu lehkou cestu. Parkourová filozofie je už z podstaty přesně opačná. Vybíráte si záměrně tu těžší cestu skrze překážky a také fyzické výzvy. Výzvy začnete brát jako prostředek k tomu, stát se lepší verzí sebe sama.

Stanovte si tedy výzvy, které vám připadají nemožné a pak… je překonejte. Ať už jde o 8 hodinový posilovací trénink na schodech, 100 výlezů na zdi nebo třeba zaběhnutí Spartan race. Na tom, co to je, tolik nezáleží. Hlavně ať je to pro vás výzva.

Díky tomu zjistíte, kde je vaše dno a objevíte, jaká síla se uvnitř vás skrývá. To vás bude motivovat překonávat další a další výzvy. Začnete myslet jako traceur.

PS: Zajímá vás více? Třeba to, jak vypadá trénink v dlouhodobém měřítku? Nebo také to, z čeho se samotný trénink skládá? Projděte si seriál článků „Jak na Parkour“, který vás provede světem parkouru.

TIP: Přečtěte si článek o parkouru na partnerském webu Entuzio.cz.

O parkouru