Parkour je mocný nástroj k poznávání stejně naladěných lidí. Nejenže se poznáte s lidmi, se kterými sdílíte společnou vášeň, ale máte také možnost objevovat hromadu zajímavých míst – ať už parkourové spoty, přírodní krásy či historické památky.

Kdo dělá parkour a příliš necestuje, asi si teď klepe na čelo. Co má parkour společného s cestováním? Všechno a nic. Nikde v definici parkouru sice nenajdete něco jako: „Parkour je metoda cestování po světě…“ I přesto parkour přináší nespočet příležitostí k cestování. Důkazem je tým Storror, který cestuje a trénuje již několik let v kuse.

Posláním tohoto článku je ukázat právě ty způsoby, jakými můžete díky parkouru procestovat svět. Tady je 5 z nich:

1) Cestovat za novými spoty

Město, kde trénujete, je jako tělocvična. A jiné město, je jako tělocvična s naprosto odlišným náčiním. Co tím chci říct je, že pro vás jako traceura je svět jedno velké hřiště. Když trénujete pouze v jednom městě, ochuzujete se o mnoho skvělých míst k tréninku. Když navíc pocházíte z malého města, místní spoty vás mohou brzy omrzet.

Vydejte se tedy čas od času do cizího města prozkoumat zdejší spoty a třeba i poznat nové traceury. Primárním cílem je tedy zažít trénink v jiném prostředí a maximálně si ho užít.

2) Zažít parkourový trip po ČR, Evropě, světě…

Co je parkourový trip? Spojte cestování s parkourem a máte parkourový trip. Nejde tedy primárně jen o poznávání nových spotů, ale také o setkání s různými lidmi a užívání si daného místa.

Tady se dostáváme k ústřední myšlence celého článku. Jako traceur máte vždy proč cestovat. Parkour vám dává ten důvod – nová místa, noví lidé či poznání jiného stylu tréninku. Při svých cestách prostě máte vždy co dělat: TRÉNOVAT. Při cestování můžete sice jako všichni dělat ty věci jako procházení památek, obcházení restaurací či válení se na pláži, ale k tomu taky můžete i „obeskákat“ celý svět. Vaše tělocvična je totiž všude po světě.

Obleč se na trénink s ParkourBlog.cz!

Vyber si z našeho eshopu stylové a pohodlné parkour oblečení. Vybíráme pečlivě a v tuto chvíli zde najdeš nejpovedenější kousky značky InMotion Brand a Heartcore.

Do parkour eshopu

Jak a s kým na parkour trip? Jednou z možností je využít vlaků, autobusů, letadel a jiné veřejné dopravy. Další možností je sebrat několik traceurů, sehnat auto a společně cestovat za parkourem (složit se na benzín). Existují stovky způsobů, jak cestovat. Jediný rozdíl u parkourového cestování však je, že si ke všem těmto konvenčním způsobům přidáte parkour.

„Parkour nepřináší řešení, jak cestovat po světě. Ale okoření vaše cestování a motivuje vás do dalších cest.“

Ať už máte více či méně peněz, nějak to vždycky jde. Můžete stopovat (doporučuji pročíst web hitchdiary.cz), jet na kole nebo využít lowcostových leteckých společností. Parkour komunita je úžasná, tak proč ji tedy nepoznat ze všech stran?

3) Účastnit se parkour jamu/meetingu

Poznejte desítky či stovky traceurů, tím že dojedete na nějaký parkour jam. Je to další příležitost k cestování, která traceury motivuje vytáhnout paty z domu. Pokud byste si museli vybrat pouze jednu z variant v tomto článku, tak vyberte právě parkour jam. Proč? Tak vysokou koncentraci traceurů najdete jenom tam. S novými lidmi přichází nové skoky a motivace do tréninku.

Jak najít parkour jam? Je třeba ručně hledat události na facebooku. Významné jamy jsou však v Praze, Brně, Kopřivnici, Přerově či Říčanech.

4) Navštívit kamarády z jamů

Druhým krokem je po parkour jamu využít nově nabyté kontakty a vyrazit díky tomu do světa. Na jamu jste poznali nové lidi a nyní je můžete navštívit. Oni vás určitě rádi provedou po místních spotech a možná, že vás u sebe nechají i přenocovat. Nejenže máte najednou nové přátele, ale také máte bezplatné ubytování a parťáka na trénink.

5) Vydat se na „pouť“ do Lisses

Říká se, že každý traceur by měl alespoň jednou za život navštívit Lisses – místo, kde parkour vznikl. Proč? Nejenže si zatrénujete na známých spotech, ale především se poznáte se zakladateli parkouru. Celkově zažijete toho pravého parkourového ducha, který ve vás ještě dlouho zůstane. No a taky si dáte pořádně do těla. Francouzi jsou totiž přesvědčení, že parkour se neobejde bez tvrdého fyzického tréninku.

Každopádně těžko se popisuje něco tak kouzelného jako návštěva Lisses. Nechám za sebe raději mluvit tento dokument – má cca 1,5 hodiny, a pokud nemáte čas nyní, přidejte si ho do fronty a mrkněte na něj později.

Cestujete také? Jak?

Cestovat za parkourem je skvělý zážitek. Když jste navíc s dobrými lidmi, všechno je ještě 2x tak lepší. Proto mě zajímá: „Cestujete někdy i vy za parkourem? Jestli ano, tak jaký způsob máte nejraději?“

Např. Já miluji jezdit na větší parkour tripy. Díky Darksovi a jeho Faps on tour, jsem ochutnal, jaké je to cestovat autem spolu s traceury. Jelikož se složí na benzín více lidí, výsledná cena je směšně nízká. Auto vám navíc dává svobodu rychle se přemístit z města do města, díky čemuž stihnete daleko více spotů.

A co vy? Napište do komentářů váš oblíbený způsob parkour cestování a inspirujte tím ostatní traceury.