Kdo je Gabriel Harangi? Malá nápověda: Je to Brňák a má co do činění se slovem FLUX. Pro ty, kteří stále ještě neví, tak tenhle odstaveček vás uvede do děje:

Gabriel, v parkour komunitě známý jako Gabe, trénuje parkour od roku 2008 a v roce 2009 se objevil v reportáži o parkouru pořadu Víkend. Do dnešního dne reportáž jen na youtubu vidělo přes 181 tisíc lidí. Je vyhlášený svými šílenými posilovacími tréninky na schodech, v Brně na ulici Schodová. A to nejdůležitější, co byste o Gabovi měli vědět, jsou jeho parkour parky. Spolupracuje s firmou Hřiště.cz, s.r.o. a navrhuje parkour parky FLUX.

Dodnes vzniklo celkem 5 parkour parků v Brně a další se připravují. Všechny parkour parky jsou veřejně přístupné a můžete si na nich bezplatně zatrénovat.

1. část rozhovoru s Gabrielem ‚Gabem‘ Harangi

Díky tobě stojí 4 parkour parky v Brně. Hodně traceurů o podobných parcích jen snilo, tys je ale přetvořil v realitu. Jak jsi to udělal? Jaký za tím stojí příběh?

Je jich vlastně pět 🙂 Ale jeden z nich je tak trochu i workout, takže není sto procentně parkourový. Začalo to tím, že mě dva kamarádi, kteří chodili na moje tréninky, požádali o spolupráci se snahou vybudovat v jedné brněnské městské části parkourové hřiště. Ten projekt i vznikl, bohužel však úředníci měli strach z nových produktů a nechali se přesvědčit, že parkourové parky od firmy Lappset jsou kvalitní a zavedené, takže vzniklo právě jedno z jejich hřišť.

Nicméně během toho, co jsme na projektu pracovali, nás kontaktovala firma Hřiště.cz, která kdysi měla myšlenku vytvořit parkourový systém, rozhodli se však nakonec nápad zavrhnout. Když však uviděli, že je o něco takového zájem i ze strany parkourové komunity, okamžitě se nám ozvali. Spojil jsem se s nimi a společně jsme vytvořili systém Flux, s jehož využitím dnes navrhuju naše pk parky. Zdaleka však nejsem tím, kdo vše zařizuje – na Fluxu pracují desítky lidí, bez kterých by nikdy nic tak skvělého nevzniklo.

Živíš se naplno navrhováním parkour parků?

Ne. Doufám ale, že jednoho dne budu. U těchto věcí dost trvá, než se opravdu rozjedou. V Brně nám to jde dobře, ale ve zbytku republiky, natož Evropy, jsme zatím úspěchy neměli. Jakmile začneme, počítám s tím, že mě projekty uživí bez nutnosti dělat cokoli jiného. Do té doby se budu věnovat i trenéřině.

Jak zakládáš nový parkour park? Jak dlouho trvá než se celý parkour park dokončí. Popiš nám to od samého začátku až po otvíračku?

Jak jsem naznačil výše, není to jen na mně. Naopak většinou poptávku po parku vytvoří někdo jiný z firmy Hřiště.cz či některý z úředníků té či oné městské části. Často figuruji pouze jako designér hřiště a řeším komunikaci s laickou veřejností a podobně. Nicméně vytvořit pobídku pro nový projekt může každý – stačí zajít na úřad a zmínit, že by veřejnost měla o parkourové hřiště zájem. Pak se může a nemusí rozjet koloběh jednání a schůzek, ukázek a přesvědčování, na jejichž konci s trochou štěstí vznikne zadání výběrového řízení, které vyhraje firma Hřiště.cz s naším Fluxem.

Když totiž člověk chce získat veřejné peníze na jakýkoli projekt, musí ze zákona vzniknout soutěž, které se účastní více projektů, aby se předcházelo korupci a podobným problémům. Mezitím já udělám návrh (většinou ve spolupráci s traceury, kterých by se hřiště týkalo). Pak může rok i více trvat, než se odstartuje realizace. Ta trvá několik týdnů, když se nějak nepokazí počasí. Celé to záleží na obdobích. Když se projekt odstartuje měsíc před dobou realizací, je klidně možné, že se hřiště se vším všudy zrealizuje za dva až tři měsíce.

Obleč se na trénink s ParkourBlog.cz!

Vyber si z našeho eshopu stylové a pohodlné parkour oblečení. Vybíráme pečlivě a v tuto chvíli zde najdeš nejpovedenější kousky značky InMotion Brand a Heartcore.

Do parkour eshopu

Plánuješ další parkour parky? Jestli ano, tak kde? Budou někdy i v jiných městech než v Brně?

Rozpracovaných projektů už teď jsou spousty, žádné z nich však samozřejmě nejsou jisté, dokud se opravdu nezačnou realizovat. Podle mého názoru si každé větší město zaslouží alespoň jedno parkourové hřiště. To je dlouhodobým cílem. Umožní to nejen trénovat parkour i v místech, kde je nouze o spoty, ale také se tím vytvoří příležitost pro případné trenéry parkouru. Nejraději bych nějaká hřiště stavěl i v zahraničí, tam je to ale složitější a bude se zatím jednat spíše o individuální náhodné projekty.

„Podle mého názoru si každé větší město zaslouží alespoň jedno parkourové hřiště.“

Co může člověk nadšený do parkouru udělat pro to, aby v jeho městě vznikl parkour park? Dokážeš mu s tím pomoct? Popř. Jak mu pomůžeš?

Ano, celé je to jen o komunikaci. Ideální je asi ozvat se přímo mně, abych mohl předat alespoň základní myšlenky a postupy. Pak následuje komunikace s úřady, která je někdy poněkud frustrující, nikdy však není nepříjemná – lidé, kteří na úřadech pracují, jsou rádi, když za nimi chodí veřejnost s reálně zajímavými nápady a ne jen s drobnými každodenními stížnostmi. Pomůžou pak i další lidé z hřiště.cz, protože často mívají dobré kontakty.

Ne každý projekt ale musí nutně být financovaný z veřejných peněz – někdy je možné stavět na soukromém pozemku za soukromé peníze či nějaké dotace a granty. Takové projekty by vznikaly daleko rychleji, byly by však dost specifické a zatím jsem se s podobnými nesetkal. Nicméně je to také možnost.

„…lidé, kteří na úřadech pracují, jsou rádi, když za nimi chodí veřejnost s reálně zajímavými nápady…“

Co si z toho vzít?

Tím končí první část rozhovoru s Gabem. Hlavní pointa článku je ukázat vám traceurům, že postavit parkour park je možné. A dost pravděpodobně to jde i ve vašem městě. Jediné co potřebujete, je kus odhodlání to dokázat a začít konat.

A čím začít? V prvé řadě můžete kontaktovat Gabriela. Jak jste se dočetli v rozhovoru, Gabe se parkour parky zaobírá téměř full-time. Ví proto co a jak chodí a může vám v mnoha věcech pomoct a ušetřit mnoho času.

Nezapomeňte, že když něco opravdu chcete a začnete konat potřebné kroky, je velmi pravděpodobné, že toho taky dosáhnete. Je třeba vystoupit ze své ulity a začít na tom makat. Chcete parkour park ve vašem městě? Nebojte se napsat Gabrielovi:

Gabriel Harangi
gabrielharangi@gmail.com
facebook

Pokud by vás zajímalo, kde se parkour parky přesně nachází. Stáhněte si aplikaci Mappka, která mapuje parkour spoty v Česku.

Co nás čeká v druhém díle?

V druhé částí rozhovoru nám Gabe odhalí kus sám sebe: Od parkourové filozofie, přes vývoj parkouru v ČR, až po názor na komerci v parkouru.

Lajkni náš facebook pro další díl