Parkour jam či parkour meeting

Parkour jam/meeting je sraz parkouristů. Představte si desítky či stovky parkouristů na jednom místě. Přesně to je parkour jam.

Cíl parkour jamu je jasný: Vzájemně poznat nové přátelé a inspirovat se (nejen) v tréninku parkouru. To je důvod, proč je někdo schopný jet přes celou republiku, jen aby navštívil parkour jam. Trénink na nových spotech (místech) je zkrátka příliš lákavý.

V zásadě rozdělujeme 2 druhy parkour jamů:

1) Volný jam

Jak už samotný název vypovídá, program je volný. Hlavním smyslem akce je tedy prozkoumání zdejších spotů (míst) a řádné zatrénování s parkouristy z různých koutů ČR (světa).

2) Organizovaný jam

Trénink parkouru zahrnuje mnoho tréninku a příprav. Právě proto jsou zde organizované jamy, kde vám zkušení parkouristi, předají jejich tréninkové metody. Program tedy zahrnuje workshopy a společné tréninky. Většinou i zde je však dostatek prostoru pro vlastní trénink. V ČR nemají organizované jamy zatím velkou tradici. Pro kvalitní organizovaný jam doporučujeme navštívit zahraniční jam.

Kde najít parkour jam?

Je třeba hledat manuálně na facebooku. Neexistuje český web, který by zastřešoval parkour jamy. Co se týče zahraničních jamů, poslouží web Parkour.org.

Jak parkour jam zorganizovat ve vašem městě?

Pokud se vám ve vašem okolí nedaří najít parkour jam, je asi třeba zorganizovat vlastní. Na organizování jamu potřebujete mít logicky buď hromadu kontaktů z parkourové komunity, a nebo mít člověka, který tyto kontakty má. Jestliže máte, jak sehnat lidi, žádná překážka pak již nestojí v cestě. Vytvořte událost na facebooku a pozvěte, co nejvíce parkouristů. Program je již na vás.

Zmíněný postup je samozřejmě ten nejjednodušší. Pokud chcete jam na vyšší úrovni, obnáší pak organizace o něco více práce (speciální hosté, ubytovaní, registrace, trička, workshopy, fotograf,…). Hlavně šiřte dál parkourového ducha a nedělejte si hlavu s přehnaným plánováním.

Zpět do parkour slovníku