Mám si jít zaskákat do skvěle vybavené haly, kde jsou žíněnky, duchny a další fajn věci, nebo bych měl jít spíš ven do klasického městského prostředí? Myslím, že podobnou věc si spousta z nás alespoň jednou řekla. Přece jen v dnešní době se otvírá čím dál tím více hal specializovaných na parkour a trénink venku jde pomalu (ne úplně) do pozadí. V tomto článku bych se chtěl podívat jak je to vlastně s tím tréninkem v hale a venku, jaké jsou výhody nevýhody a jak oba tyto tréninky dobře zkombinovat.

Hala

Haly cíleně určené pro trénink parkouru se čím dál více rozmáhají. A není se čemu divit, parkour zažívá (nebo zažíval) rozmach. Haly jsou určené hlavně pro trénink akrobacie, ano dá se v nich trénovat i pure parkour, ale přece jen ten freerunnig se tam trénuje o něco více. Spousta malých a mladých parkouristů také trénuje jen a pouze akrobacii a salta a ten pure parkour je pro ně dost často trochu eeh. Haly jsou teda v tomto případě pro ně ideální.

Trénink uvnitř má určitě spoustu výhod a já osobně ho mám taky rád. Navíc přes zimu nám v zásadě nic moc jiného nezbývá. Jistě, i přes zimu můžu chodit trénovat ven. Občas je to fajn dát si nějaké pořádné „still raning still training“, ale dle mého názoru to je mnohdy přehipstřelé trénovat v zimě a ve sněhu, abych se pak mohl pleskat přes záda, navíc si tím člověk koleduje o nemoc a mít jeden trénink venku, ale pak to odležet dva týdny mi osobně to za to nestojí.

V hale je také ideální zkoušet nové triky, máme k dispozici spoustu duchen a žíněných. Náš trénink je tedy maximálně bezpečný, což je rozhodně, protože na prvním místě by vždy mělo být naše zdraví.

Venku

Parkour zde začínal a je primárně určený pro městské prostředí. Tréninkem venku teď nemyslím parkourová hřiště, která už můžeme najít v každém větším městě. Tréninkem venku myslím pár zdí nebo nějaký jiný spot, kde si můžu dobře a kreativně zatrénovat. Párek zdí si totiž nemůžu poskládat, jak bych chtěl, musím tedy zapojit kreativitu a představivost.

Trénovat venku je často méně lákavé než uvnitř, nemám tam žádné žíněnky, co počasí, vybavení není ta top kvalita a další věci. Má to ale něco co nám trénink v hale nikdy nedá, ten správný parkour feeling. Copak vy se necítíte líp, když jedete nějakou flow venku na několika zdech a zábradlí, než vevnitř kde je za každou bednou žíněnka? Hlavně je to trénink parkouru přesně jak byl zamýšlen a hlavně když nedokážu přenést to, co trénuji v hale také ven, nemá to moc smysl.

Samozřejmě je zde větší riziko, ale to už k parkouru ostatně patří. Měl bych tedy zkoušet pouze to, u čeho si jsem jistý. Samozřejmě je zde nějaké překonávání strachu, ale v rozumných mezích.

Shrnuto

Hala – lepší na učení pokročilých a nebezpečných technik a jejich případný drill; skvělé prostředí a vybavení; maximálně bezpečný trénink

Venku – parkour feeling; dobré na otestování toho co umím; rozvoj kreativity; překonávání strachu

Závěrem bych snad chtěl pouze říci, že účelem tohoto článku není nic kritizovat, ani říkat, kde by měl kdo trénovat. Celý článek má fungovat jako ukázka pozitiv obou typů tréninku, co si vybereme je už na nás. Každý by měl ale trénovat hlavně tak, ať ho trénink maximálně baví a naplňuje.