Obstacle Course Racing (OCR), neboli česky závod přes překážky, je sport, ve kterém je cílem překonat množství fyzických výzev, které jsou ve formě všemožných překážek. Tyto závody jsou dizajnované tak, aby nás dostaly do fyzického (ale i do psychického) kolapsu. Závod velice často obsahuje šplhání přes zdi, ostnaté dráty, vodu, bahno, nošení těžkých břemen a mnoho dalšího. Spousta překážek je stejných, jaké se používají při vojenském výcviku, ale samozřejmě zde můžeme najít i nějaké jinačí, unikátní přímo pro daný závod.

Tato disciplína je opravdu velice náročná. Je to hlavně z toho důvodu, že zde se kombinuje síla a vytrvalost a pro někoho kdo tyto závody vůbec nezná, to může být opravdu peklo. Samozřejmě existuje spoustu variant a obtížností závodů, ale třeba běh do kopce, nebo přelézání vysokých zdí se objevuje opravdu velmi často, takže tomu potu a občas i slzám se vážně nikdo nevyhne.

Trocha historie

Už kdysi dávno ve starověkém Řecku se začal rozvíjet podobný druh sportu. Tehdy museli závodnící čelit pěti disciplínám během pěti dnů – krátký běh, hod oštěpem, hod diskem, skok do dálky a nakonec zápas. Toto se dělo poprvé na osmnáctých olympijských hrách asi 708 BC.

V moderní historii se bere jako první OCT americký Tought guy, který se poprvé konal v roce 1987. Tento závod trvá až do dneška a je opravdu velice „tough“. Někde se také říká, že je to nejtěžší závod na světě.

OCR se následně stávaly čím dál tím více populární. A zakladatel Spartan racu si vytyčil cíl dotáhnout OCT na Olympiádu. Následně byla založena mezinárodní organizace známá dnes jako World OCR.

Typy coursů

Vojenský

Hlavně používán v základním tréninku na seznámení rekrutů s taktickým pohybem, který budou potřebovat v boji, pro rozvoj fyzičky, týmové práce a eventuelně také řešení problémů. Tento vojenský typ je ještě obohacen o noční pohyb, cvičení útoku a další.

Na Královské vojenské akademiiKanadě se kadeti po první rok účastní těchto OCR, které jsou dizajnované staršími kadety. Tady vidíte, že v armádách po celém světě se klade velký důraz na tento typ pohybu.

Komerční

Tento je nám všem asi nejbližší. Patří zde již zmíněný Spartan race, ale také třeba Ninja Warrior. Tyto OCR jsou čím dál tím populárnější a není se čemu divit. Je to kombinace mnoha fyzických aktivit a spoustu lidí si takový závod rádo vyzkouší, i když ho třeba nezávodí. Líbí se jim ten zážitek, který je bezpochyby skvělý.

Chceš mít super boty nejen na parkour, ale taky třeba na OCR?

Tak val do našeho eshopu.

DO PARKOUR ESHOPU

Proč je to parkour?

A nyní opět bych měl obhájit proč je to dle mého názoru parkour. No, není to zřejmé?

Běžím dráhu přes překážky, které musím co nejrychleji a nejekonomičtěji překonat, není to parkour ve své úplně prapůvodní podobě? Každý tento OCR je vlastně ADD (umění se pohybovat), kdy se prostě musím dostat z bodu A do bodu B co nejrychleji.

Parkour také vychází částečně z armády. A v armádě se trénují přesně takové dráhy. Sám David Belle byl v armádě a parkour „založil“ po tom co si sám takové dráhy prošel.

Já sám za sebe mohu tyto závody doporučit, nemusíte při něm přímo vyhrát, ale jde o to zkusit si to a hlavně o ten zážitek. Navíc je to super možnost jak si vyzkoušet své parkourové skills. Tyto závody mohou také skvěle otestovat vaši fyzickou kondici a vůli.

Plánujete po tomto článku někdo tyto OCR vyzkoušet?