Parkour hry – tréninkové metody

Slovo „parkour hry“ v parkourové komunitě znamená úplně něco jiného než „online hry“ nebo „hry na PC„. Je to tréninková metoda, která se používá v parkourových trénincích.

Parkour hra je trénink hravým způsobem. Existuje jistě stovky parkour her. Zde si však popíšeme 6 z nich.

GUP hra – běh skrze neznáme prostředí

Smysl hry je dostat se co nejrychleji z bodu A do bodu B. Dopředu však nevidíte, kde přesně poběžíte. To se dozvíte až v poslední chvíi. Jak? Ke hře potřebujete 2 lidi, kteří hru vedou. Jeden je na začátku dráhy, druhý na konci. Mezitím je zbytek skupiny otočený zády a nevidí, kde je stanoven konec.

Jakmile je dráha připravená, vedoucí na začátku dráhy ťukne v libovolný čas na někoho ze skupiny. Dotyčný poté vyběhne a jeho úkolem je dostat se co nejrychleji k druhému vedoucímu.

Jaký je smysl hry? Tím, že dopředu dráhu nevidíte a nemáte čas si v hlavě skoky vymyslet, tak musíte rychle reagovat na okolí a vymýšlet techniky za pochodu. Učíte se umění se rychle přizpůsobit.

Míček – chyť míček uprostřed flow

Pravidla hry jsou jednoduchá. Princip je v tom, že jeden dělá parkourovou flow (běh s parkour technikami) a druhý mu v libovolný čas hodí míček. Úkolem je míček chytnout. Člověk se musí tedy soustředit, jak na běh, tak i na chytání míčku. Zlepšujete si ostražitost a schopnost rychle reagovat.

Flow s provazem – ve dvou se to lépe táhne

Vezměte kamaráda parkouristu a svažte si s ním jednu ruku. Poté se vrhněte do tréninku. Skákajte skoky a zkoodinujte s ním pohyb. Snažte se fungovat jako jeden ogranismus. Cílem hry zlepšení kontroly nad pohybem a také zažít kopec srandy.

Kakao hra – kliky

Kdykoli se na tréninku řekne slovo „KAKAO“ dělají se kliky. Kdo to slovo řekne, dělá 21 kliků a kdo ho jen uslyší dělá 11 kliků. Smysl hry je zesílit a zpříjemnit si posilování. Hra má v parkour komunitě velmi silnou tradici. Více o kakao hře.

Šátek – nenech si ho ukrást

Tato hra je ideální jako warm-up ve skupině. Základní pravidlo je, že všichni mohou chodit jen po čtyřech, špičkami na zemi. Jeden si dá za kalhoty šátek a zbytek skupiny se mu ho snaží ukrást. Je to hra, která má za účel rozehřát na trénink.

Opakovačka – …a ještě jednou

Opakovačka je více než hra. Je to tréninková metoda, která spočívá v opakování techniky, dokud nebude dokonalá.

Abychom tomu porozuměli v příkladu: Dejme tomu, že si stanovíte počet 11 ustátých precisů a vy nepřestanete dokud nedáte všech 11 po sobě. Když třeba u sedmého spadnete, začínáte znovu. Aplikovat to můžete na jakýkoli skok či flow.

Znáte další hry?

Pomozte parkourové koomunitě a popište nám vaši parkour hru do zprávy. My ji sem s radostí přidáme.

Zpět do parkour slovníku