Freerunning

Kdysi dávno v 90. létech minulého století spolu trénovali David Belle a Sébastien Foucan. David Belle, zakladatel parkouru měl vyhraněnou filozofii, se kterou Sébastien ne zcela souhlasil. Proto se Sébastien rozhodl vydat vlastní cestou a to tak, že vytvořil freerunning s filozofií odlišnou.

Původně byl název freerunning jen anglickým překladem pro parkour. Sébastien Foucan však vzal freerunning za svůj a vložil do něj svou osobní filozofii. Tady započalo rozdělování parkouru a freerunningu.

Nyní většina traceurů chápe freerunning  jako pohyb přes překážky s důrazem na akrobacii a plynulost. Vidíte-li na ulici člověka, který dělá salta, tak praktikuje freerunning – tedy alespoň dle všeobecného názoru v parkourové komunitě. Ve skutečnosti dnes velmi málo traceurů rozlišuje, zda-li dělá parkour či freerunning.

Základní myšlenky Foucanova freerunningu:

Soustředění na vášeň, kreativitu a radost z pohybu. Filozofie je jednoduchá a je založená na tom, že každý by měl najít svůj způsob tréninku a najít vlastní unikátní cestu. Tady jsou 3 základní body:

Žádná soutěž

Nehledej vítězství a nesnaž se porazit ostatní. Soutěž je jen iluze, kde jsou pamatováni pouze vítězové a poražení zapomenuti. Ve filozofii freerunningu není žádný poražený. Cesta je důležitější než cíl.

Žádná skupina

Nerozdělujme se do skupin, buďme jedna komunita. Každý jsme jiní a každý musí proto najít vlastní cestu.

Žádný šéf

Žádný leader, následuj svou cestu! Můžeš inspirovat svými vzory a měl bys je respektovat, ale musíš následovat svou vlastní cestu.

Freerunning videa

Už samotná filozofie poukazuje na to, že každý trénuje jinak a freerunning nelze přesně definovat. Berte tedy tyto videa jako pouhé ukázky, které ani zdaleka nezachycují pestrost freerunningu.

Video od ruského tracuera, který se zaměřuje převážně akrobacii.

Následující video je sestřih skoků od více skokanů. Převážně můžete vidět prvky freerunningu. Důraz se klade na styl, krásu a akrobacii.

Zpět do parkour slovníku